Co byl projev ve Fultonu?

Obecně je známé vystoupení Winstona Churchilla dne 5. 3. 1946 ve Fultonu (Missouri, USA). Winston Churchill zde na univerzitě Westminster College pronesl projev Sinews of Peace (Opory míru), též známý jako fultonský projev. V něm použil, pro popis stavu rozdělení poválečného světa hranicí mezi dvěma supervelmocemi − USA a SSSR, termín železná opona, který se celosvětově ujal. Zejména je známa tato pasáž z jeho projevu: „Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu byla přes kontinent spuštěna železná opona. Za touto linií leží všechna hlavní města starých států střední a východní Evropy: Varšava, Berlín, Praha, Vídeň, Budapešť, Bělehrad, Bukurešť a Sofie. Všechna tato vynikající města a jejich obyvatelé se nacházejí v něčem, co musím nazvat sovětskou sférou.“

Sir Winston Churchill však nebyl originální. Dne 25. 2. 1945 v novinách Das Reich v článku Rok dvoutisící zastrašoval J. Goebbels USA a Velkou Británii předpovědí, že v případě porážky nacistického Německa prý dojde k úplné bolševizaci celé Evropy. V tomto článku také poprvé v historii použil tvrzení o železné oponě, které o rok později, už po skončení války, opakoval 5. 3. 1946 ve Fultonu W. Churchill.

Winston Churchill nebyl originální; přejal tvrzení Paula Josepha Goebbelse, jednoho z nejvyšších nacistických představitelů Německa, říšského ministra propagandy, zmocněnce pro vedení totální války, říšského velitele domobrany a jednoho z nejbližších spolupracovníků Adolfa Hitlera.

Takže kvůli historické pravdě: Nejdříve byl Goebbels, pak teprve Churchill.

 

14. 12. 2017

PhDr. Vladimír Pelc,

předseda ZO ČSBS Benešov

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *