Diskuzní vystoupení

Bratři a sestry,

stálé zaměření naší historicko-dokumentační komise je naše dlouhodobé přesvědčení že se alespoň z části někdo nechá slyšet, připomene a i v případě nutnosti i objasní některé pravdivé – tedy objektivní skutečnosti naší historie, jejíž výklad a dokumentace až dosud trpí vědomým či nevědomým zkreslováním a překrucováním faktů, které vypovídají o hrdinství a statečnosti účastníků boje proti fašizmu. Skutečnost, že se historie faktů tzv. nenosí a dokonce překrucuje, navozuje zejména u mladých posluchačů dojem, že všechno bylo trochu jinak. Interpreti tak vědomě doslova uráží ty, kteří za své ideály obětovali to nejcennější – vlastní životy.

Je tedy nanejvýš nutno představovat veřejnosti historii nejen v globálním zpracování, ale a to zejména z pohledu přímých účastníků těchto jednotlivých událostí. A touto cestou chceme jít navzdory vyhrožování jistých politiků, že nám seberou dotace, pokud nebudeme vykládat tzv. provládní politiku. A to my dělat nechceme a také nebudeme.

Naše komice ve složení já, bratr Bučinský a setry Peterková a Nová, za občasné konzultace věci s bratrem Vosáhlem tak jako každoročně s předstihem zabezpečuje průběh jednotlivých pietních akcí v Benešově a okolí. Ať už se jedná o vzpomínku na piloty v Konopišti, nebo několikanásobná pietní akce v Benešově 20. 5., dále pietní akci v Terezíně a v Sedlci-Prčici. Tady bych se pozastavil nad nevydařenou akcí ke 100 výročí vzniku republiky. Naše sestry byly na tuto pietní akci připraveny, ale díky jakémusi šumu došlo k tomu, že tato vzpomínka proběhla den předem, než bylo námi plánováno. Tato skutečnost bude jistě předmětem dodatečného vysvětlování ke zjednání nápravy.

Na konci roku 2017 jsme prováděli rozsáhlé šetření žádosti Velvyslanectví na Ukrajině ohledně pátrání o ukrývání jistého pana Čečotkina, který padl v listopadu 1944 do německého zajetí, odkud jej při transportu osvobodila zřejmě vlašimská odbojová skupina a její příslušník jej následně až do listopadu 1945 ukrýval ve svém bytě v Benešově. Toto náročné šetření se protáhlo až do března 2018, kdy jsme jeho výsledek po překladu odeslali, spolu se získanou fotodokumentací, prostřednictvím Velvyslanectví ČR na Ukrajině.

K výčtu naší práce patří i průběžné vedení nové kroniky a spolupráce s klubem českého pohraničí v Týnce nad Sázavou. Po jejich vzoru byl nedávno založen okresní výbor KČP v Benešově, kde je možno odebírat zajímavý časopis Hraničář, z něhož čerpá poznatky i naše komise.

Jak již bylo řečeno, tzv. nevládní výklad historie ze kterého neslevíme, je během na dlouhou trať. Jsme rozhodnuti a děláme proto, myslím, maximum – vyzvat písemně vytypované OÚ v našem regionu – a začali jsme dosud však neúspěšně OÚ Vlašim k tomu o zveřejnění členů rodin a veškerých příbuzných bývalých registrovaných členů ČSBS abychom se s nimi mohli kontaktovat ve snaze získávat co nejvíce poznatků a svědectví o jejich osobní účasti v odboji. Chceme a budeme v tom i nadále pokračovat. K tomu budeme postupně vyzývat i ostatní OÚ v obvodu naší působnosti. Věříme, že se touto cestou dostaneme k dalším dosud pro nás neznámým informacím.

V neposlední řadě zjišťujeme zhoršující se stav některým Židovských hřbitovů okresu Benešov. V minulosti jsme se spíše zaměřovali na stav pietních míst obětí 1 a 2. světové války a na tento problém se poněkud pozapomnělo. Důkazem toho je např. alarmující stav Židovských hřbitovů v Neustupově a Sedlci-Prčici. Ze zákona má za tento stav přímou odpovědnost starosta OÚ. V této souvislosti chceme oslovit Židovskou obec v Praze k zjednání nápravy.

Z tohoto byť krátkého výčtu našich úkolů je zřejmé, že je zvládneme pouze za vaši účinné pomoci a proto vás všechny vyzývám k účinné spolupráci.

Děkuji jménem komise za další spolupráci.

 

27.11. 2018 

Předseda historicko- dokumentační komise

plk. v. v. JUDr. Jiří Chaloupka

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *