Paní Žahourková

Vzpomínka na Věru Žahourkovou

 

V těchto květnových dnech vzpomínáme jako členové Českého svazu bojovníků za svobodu i na naši bývalou předsedkyni a zasloužilou členku OV ČSBS − paní Věru Žahourkovou. Byla jako aktivní členka jihočeského odbojového hnutí, nositelkou řady vyznamenání.

Narodila se v Táboře a jako septimánka táborského gymnázia byla společně s celou rodinou zatčena místním gestapem. Její otec Jaroslav Vacek, ruský legionář – vedoucí odbojové skupiny, skončil pod sekyrou drážďanského kata. Její bratr byl utopen po náletu na trestaneckou loď několik dní před koncem války v Baltickém moři. Sedmnáctiletá Věra prošla společně se svou matkou terezínskou Malou pevností a koncentračním táborem v Ravensbrücku.

Jako členka odboje byla dlouholetou aktivní funkcionářkou ústředního výboru ČSBS, řadu let předsedkyní OV v Benešově a předsedkyní základní organizace ve Voticích. Po celou dobu své činnosti ve Svazu byla známa svým nesmlouvavým postojem za uznávané postavení svazu v naší společnosti.

V terezínské Malé pevnosti – v cele 27, napsala jako mladá vězenkyně celý soubor básniček a písniček, které jsou výrazem bolesti a beznaděje dívky, které sama nešťastná a zoufalá chce přinést naději svým mnohem starším ženám na společné cele. Soubor vyšel jako „Terezínské elegie“.

Poslední dva roky svého života prožila ve Vojkově, kde se dožila svých 90 let. Přišla jí blahopřát řada přátel, mezi nimi i kardinál Duka a sovětský velvyslanec.

Za ČSBS Votice M. Peterková

 

Kresba paní Věry Žahourkové

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *